دفتر امور اجتماعي و فرهنگي
شماره خبر: 77847
تاریخ انتشار: 1397/05/07 11:07
دیدار مدیران موسسه ی فرزانگان سالمند با مدیر کل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری فارسدر راستای توسعه همکاری و برای اشاعه فرهنگ نیکوکاری و توجه به قشر سالمندان و بررسی‌ راه‌های همکاری، مدیران موسسه ی فرزانگان سالمند با مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری دیدار کردند.

در ابتدای این جلسه مدیر موسسه ی فرزانگان فارس با ارائه آماری از افزایش جمعیت سالمندان در کشور و استان فارس، اظهار کرد: موسسه ی فرزانگان  با هدف پر کردن مفید اوقات فراغت سالمندان و توجه به این قشر برنامه‌ریزی‌های خود را در آینده پیش خواهد برد.وی تصریح کرد: حس ترحم در کانون  نسبت به پدربزرگ‌ها  و مادر بزرگ ها دیگر وجود ندارد، اظهار کرد: ما برای سالمندان در این مرکزکلاس‌های نقاشی و خط ، زبان ، روانشناسی و کلاسهای آموزشی دیگر با علایق سالمندان  برگزار کرده و به صورت مفید اوقات فراغت آنها را پر می‌کنیم.

مدیر کل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری فارس  با اشاره به اینکه گسترش تعداد سالمندان در یک جامعه نشان از قهقرا رفتن آن جامعه است، اظهار کرد: حداقل حقوق یک شهروند برخورداری از امکانات خوب و برخورداری از امکانات بهداشتی و ... است.وی با بیان اینکه ما باید به جایگاه یک سالمند در اجتماع اهمیت دهیم، گفت: سالمند باید احساس کند نقشی در جامعه داشته و مفید است و درک درستي از سالمندان داشت.

 بتول معلم با اشاره به حفظ فرهنگ سنتی در خصوص کرامت و منزلت سالمندان افزود: هر میزان به فرهنگ سنتی حمایت از سالمندان نزدیکتر شویم از رواج سراهای سالمندان در جامعه دورتر خواهیم شد.

 وی خاطرنشان کرد: قشر سالمند سرمایه جامعه محسوب می شوند زیرا آنان مسیری را در عرصه حیات طی کرده اند که ماحصل آن تجربه های موفق و ناموفقی بوده است و امروز تجربه های آنان سرلوحه افراد دیگر است.

 معلم  افزود: ایجاد فضای مناسب برای توانمند سازی سالمندان در راستای حفظ استقلال فردی، کرامت و منزلت آنان در جامعه و خانواده لازم است و در همین راستا باید با بسیج امکانات موجود در دستگاه های اجرایی ذیربط، با خدمت رسانی به سالمندان تلاش شود تا این قشر از جامعه مورد توجه بیشتر قرار گیردوکاهش آسیبهای اجتماعی و نشاط را در این زمینه داشته باشیم .

 این مقام مسئول  بیان داشت: دستگاه های بهزیستی، کمیته امداد و تامین اجتماعی از جمله نهادهای خدمت رسانی هستند که در این عرصه فعالیت های بسیاری انجام داده اند و از این رو همکاری و هم افزایی هر چه بیشتر سایر دستگاه ها باعث می شود تا جامعه سالمندی از خدمات بهتر و بیشتری برخوردار شوند.

وی افزود : اهل بیت(ع) الگوی ما در تکریم سالمندان در خانواده و جامعه هستند و باید تلاش کنیم این امر در همه نسل‌ها نهادینه شود.

 

مديرکل امور اجتماعی و فرهنگی  گفت: ديدار با سالمندان در رشد روحيه آنها موثر است و بايد درک درستي از سالمندان داشته باشيم، افزود: در ديدار با سالمندان از راه ارائه خدمات بهداشتي، مراقبتي و درماني بايد به دنبال ارتقاي سطح کيفي زندگي سالمندان بود. وي با اشاره به اين که سن بالاي 60 را سن سالمندي مي خوانند، تصريح کرد:

 افرادي که مايل به دريافت خدمات هستند مي‌توانند به صورت خود معرف به اين مراکز مراجعه و از امکانات بهداشتي، مراقبتي و درماني آن استفاده کنند، هم‌چنين سالمنداني که از نظر مالي ضعيف هستند، مي‌توانند با مراجعه به سازمان بهزيستي و دريافت معرفي نامه، مانند ساير سالمندان از اين خدمات بهره ببرند. وي در مورد نسبت مراکز درنظر گرفته شده براي سالمندان و تعداد سالمندان، بيان داشت: به طور قطع مراکز موجود در استان کم است اما سعي مي‌کنيم با افتتاح مراکز جديد، بستري را فراهم کنيم تا سطح زندگي اين قشر بهتر شود. وي در پايان خاطر نشان ساخت: براي بهبود و ارتقاي سطح کيفي زندگي سالمندان در پي برنامه‌هايي مانند کارت منزلت براي سالمندان هستيم، اين درحالي است که با توجه به هزينه درمان و مشکلات سالمندان در اين زمينه، لازم است که آنها بتوانند با تعرفه‌هاي پايين با اين مساله روبه رو شوند.

خانم بتول معلم